10  grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku w naszej szkole był to jednak dzień wyjątkowy, ponieważ zainaugurowaliśmy program „Równi(k)” – Ziemia Nasz Wspólny Dom.  Czym jest „Równi(k)”?

W naszej szkole wierzymy, że aby zmienić świat, potrzebujemy działań, które przygotują młodzież do życia w duchu współpracy, ekologii, tolerancji i pomocy słabszym. W związku z tym Dyrekcja z nauczycielami i uczniami podejmą szereg inicjatyw, aby tworzyć otwartą i różnorodną szkołę, wspierającą idee równości.

Pragniemy, żeby u nas każdy czuł się bezpiecznie, a nasi uczniowie byli ludźmi tolerancyjnymi, otwartymi i zaangażowanymi w pomoc słabszym. W tym celu w ramach programu „Równi(k)” chcemy wyposażać młodzież w wiedzę o prawach człowieka, uczyć szacunku do samych siebie i innych.

„Równi(k) to projekt skupiający się na edukowaniu młodych ludzi w czterech obszarach: edukacja o prawach człowieka, edukacja globalna, edukacja dla pokoju i zapobiegania konfliktom oraz edukacja międzykulturowa.

W ramach programu chcemy więc poznawać inne kultury, pomagać osobom starszym, bezdomnym, uchodźcom i osobom wykluczonym społecznie. Naszym naczelnym hasłem jest: „Rób dobro, nawet jak nikt nie patrzy…”

Na uroczystej inauguracji powitała wszystkich Pani Dyrektor Beata Aranowska. Swoją obecnością zaszczycili nas znakomici goście: Pan Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, Pan Elmi Abdi z Fundacji dla Somalii, Pani Beata Staniszewska – psycholog z ośrodka dla uchodźców w Lininie, przedstawiciele „Fundacji dla Wolności” oraz Fundacji „Dzieci z Dworca Brześć”, Pani Shahida Chaudhary z Pakistanu, Pani Karina z Dagestanu oraz Pan Yacine Kallouche – doktorant na wydziale Afrykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wspierani przez licealistów i szkolny chór przygotowali ciekawy program artystyczny. Po zakończeniu uroczystości na sali gimnastycznej, uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w debatach, quizach, warsztatach i prezentacjach dotyczących Praw Człowieka, w tym w szczególności Praw Kobiet i Praw Dziecka. Dzień upłynął we wspaniałej atmosferze, wiele się wszyscy dowiedzieliśmy i już nie możemy się doczekać kolejnych wydarzeń w ramach programu „Równi(k).